2023 Üniversite Adaylarına Bilgi

İşletme Fakültesi Yüz Yüze Meslek Seminerleri Programı

Yüz yüze/Çevrimiçi Kampüs Ziyaretleri, Meslek Seminerleri, Fakülte/Bölüm Tanıtım Programları,  Kontenjanlar, Taban puanları/Başarı Sırası ve diğer tüm gerekli bilgilere detaylarıyla buradan ulaşabilirsiniz.

Üniversite Adaylarına Dekanımızın Mesajı

Değerli Üniversite Adayları,

Uzun soluklu ve azimli bir çalışma döneminden sonra üniversite öğrenimine başlamaya hak kazandınız. Öncelikle bu güzel başarı için sizleri ve ailelerinizi kutlarım!

Bu hafta, üniversite ve bölüm tercihlerinizi yapacaksınız. Bu tercihler yaşamınızın bundan sonraki kısmını önemli derece etkileyecek kararlar olacaktır.

Ülkemizde ve dünyada geleceği şekillendirecek iş dünyasının değerli ve etkin bireyleri ve yöneticileri olmak üzere lisans eğitiminiz için Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesini seçerek büyük Bilkent ailesinin parçası olmanız bizleri çok mutlu edecektir. Sizlere bu konuda yardımcı olmak amacıyla bazı görüşlerimi ve dekanı olmaktan onur duyduğum fakültemizle ilgili bazı gerçekleri paylaşmak istiyorum.

Çağımız koşullarında, sizleri yarım yüzyıllık başarılı bir mesleki çalışma hayatı beklemektedir. Bu nedenle, sizlere öncelikli tavsiyem, güçlü ve gelişmeye açık yönlerinizi doğru değerlendirip, birikim, amaç ve bireysel özelliklerinizle uyumlu, tüm potansiyelinizi sunarak ve severek yapacağınız bir meslek seçmeniz olacaktır.

Bir Yönetici/ İşletmeci mal ve hizmetlerin tasarlanması, üretilmesi ve pazara sunulması aşamalarındaki bütün süreçlerde, insani, fiziki ve finansal kaynakların kurum misyon ve hedefleri doğrultusunda verimli bir şekilde kullanılmasını ve geliştirilmesini sağlar. İşletme eğitiminin amacı böyle bir beceri ve donanıma sahip kişileri yetiştirmektir.

Bu görevi başarıyla yapabilmek için bir İşletme bölümü mezununun, disiplin ve sorumluluk içinde ve etik kurallarla çalışmayı ön planda tutması,  sağlam bir bilgi altyapısına ve bütünsel bir bakış açısına sahip olması gerekmektedir.

Bilkent İşletme Fakültesi olarak yetkin öğretim üyesi kadromuzla, İşletme öğretiminin temel alanları olan Finans, Muhasebe, Operasyon/Üretim Yönetimi, Pazarlama, Organizasyon Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik ve Strateji’nin yanı sıra rasyonel karar alma süreçlerini destekleyen matematik, istatistik, ekonomi, psikoloji, sosyoloji, hukuk ve bilişim teknolojileri gibi tamamlayıcı alanlarda da bütüncül bir işletme eğitimi vermekteyiz.

Bilkent İşletme Fakültesi, gerek araştırma gerek eğitim açısından uluslararası alanda tanınmış yüksek standartlarıyla, Lisans Programının yanı sıra, MBA, Yönetici MBA, Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunmaktadır. Tüm programlarımız uluslararası saygınlıktaki AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) kurumu tarafından verilen uluslararası akreditasyona sahip ilk Türk Üniversitesidir. Fakültemizin, öğrencilerine uluslararası vizyon sağlamak amacıyla birçok ülkedeki önde gelen üniversiteler ile kapsamlı değişim programları, anlaşmaları mevcuttur; her yıl Lisans ve MBA programlarındaki öğrencilerimizin yaklaşık üçte biri bu değişim programlarına katılmaktadır. Bilkent Üniversitesi kapılarını 1986 yılında öğrencilerine açmıştır ve bugün yaklaşık 1000 kayıtlı Lisans öğrencimiz ve 4000’i aşkın Lisans mezunumuz bulunmaktadır.

Sizleri tekrar tebrik eder, tüm yaşamınızda hedefleriniz doğrultusunda başarılı ve mutlu günler dilerim.

Ülkü Gürler
Dekan

Öğrencilerimizin ve Mezunlarımızın Fakültemiz Hakkındaki Görüşleri

“Buraya gelmeden önce ve mezun olduktan sonra neler ile karşılaşacağını emin olun kimse bilmiyor. Çok büyük bir karar veriyorsunuz, farkındayım. Fakat hepiniz buraya düşünmeyi öğrenmek için geliyorsunuz. Bu yüzdendir ki FBA tecrübeniz süresince hem çok sınanacak hem de çok eğleneceksiniz. Hepsinden de önemlisi: farkına bile varmadan çok şey öğreneceksiniz. Unutmayın, lisans eğitiminiz boyunca hayatınızda her şey olabilir bu yüzden hiçbir zaman pes etmemelisiniz. Çünkü okul bittiği ve iş dünyasına girdiğiniz an şunu göreceksiniz: Bilkent FBA, tüm okul ve fakültelerden farklı olarak maddi ve manevi anlamda ellerini her zaman sırtınızda tutan büyük bir ailedir ve bu ailenin tüm fertleri değişen geleceğe adapte olabilen birer dünya vatandaşıdır. Bunu sağlamak amacıyla FBA, henüz büyük resmin köşesi bile görünmeden gelecekteki bütün olası seçimlerinizle fark yaratan birer iş insanı olabilmeniz için çevik ve candan bir şekilde çalışır. Durmaksızın gelişen ve büyüyen bu aileye katılmanız ve sonsuza kadar bir parçası olmanız dileğiyle…”
Nur Beril Özdemir – Bilkent İşletme Fakültesi 2019 Mezunumuz

“Küçüklüğümden beri, ilk defa bir yerde, sorduğum sorulara bu kadar büyük bir ilgiyle yanıt aldım. Bunu söylemem belki birçok hocama ilginç gelecektir fakat ben bile sormaktan yoruldum ama onlar yanıtlamaya devam etmekten yılmadılar. Yeri geldi anlamadığım, yeri geldi sadece merak ettiğim bir konu için akşamlarını bana hibe ettiler. Bilkent İşletme’de geçirdiğim 4 seneden sonra daha da emin bir şekilde söyleyebilirim ki ileride fark yaratacağım her alan, hocalarımın benim için sarf ettikleri emeklerin eseri olacaktır.”
Batuhan Kuzu – Bilkent İşletme Fakültesi 2020 Mezunumuz

“Birikimin her türlüsünün çok kıymetli olduğu günümüz dünyasında, hem sosyal hem akademik açıdan çizdiğim her yolun arkasında duruşuyla; doğru soruyu sorarak düşünmeyi, okumayı ve çözümcü yaklaşımı öğretişiyle; kişisel gelişime de önem veren proje ve sunum odaklı alan derslerinin yanında, kendimi istediğim her alanda yetiştirmemi sağlayan seçmeli ders imkanıyla; her zaman gurur duyduğum global geçerliliğiyle ve en önemlisi kendimi daha iyi tanımamı sağlayan tamamlayıcı sistemiyle Bilkent İşletme Fakültesi, her zaman hayatımın en kıymetli parçalarından biri olarak kalacak. Geçirdiğim dört muhteşem senenin bana öğrettiği en önemli şey: İşletme, Bilkent Üniversitesi’nde okunur!”
Sanberk Çinier – Bilkent İşletme Fakültesi 2017 Mezunumuz (Expeditors International’da Satış Sorumlusu)

Daha fazlası için 2022 Mezunlar Raporumuzu (İngilizce) inceleyebilirsiniz!