Uluslararası değişim programları fakültemizin misyonunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Değişim Programları, öğrencilerimize üniversite eğitimleri kapsamında bir yarı yıl yurtdışında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim görme fırsatı verir. Bu programlara katılan öğrencilerimiz, günümüzün küreselleşmiş, hızla değişen, rekabetçi ortamında yönetsel, ekonomik ve kültürel değişimleri yaşayarak tecrübe edebilme imkanı bulacaklardır.

Değişim programları,öğrencilerimize farklı ve her açıdan çok faydalı bir eğitim deneyimi sunmaktadır. Bu Programlar dahilinde öğrencilerimiz, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen öğrencilerden oluşan sınıflarda daha küresel bir bakış açısı ile derslere katılacaklar ve Bilkent’te edindikleri bilgi ve birikimlerine yenilerini ekleme fırsatı elde edeceklerdir. Bu programlara katılarak hem günlük hayatlarında hem de eğitimlerinde yabancı dil becerilerini daha da geliştirme imkanını elde etmiş olacaklardır.

Değişim programlarına katılan öğrencilerimizin en göze çarpan edinimleri, artan özgüvenleri, ilerleyen yabancı dil yetkinlikleri ve daha gelişmiş düşünce becerilerini edinmiş olmalarıdır. Bunların yanısıra, Karşılaştıkları yeni ortam ile öğrencilerimizin kendi başlarına mücadele etmeleri onlara olgunluk ve sosyal duruş kazandırmaktadır. Bu sayede farklı bir konum ve kültürün içinde olmak onların düşünce yapılarına da çok yönlü bir boyut getirmektedir.

Fakültemizde öğrencilerimize Amerika, Kanada, İngiltere, Japonya, Avusturalya, Çin, Fransa, Almanya, Hollanda ve daha bircok Avrupa ülkesinde eğitim alma imkanı tanıyoruz. Uluslararası ortaklarımızın sayısının hızla çoğalması sayesinde değişim programına ilgi duyan ve akademik başarıya sahip her öğrencimizin bu programlara katılma şansına sahip olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz.

“Mesafeler, diller ne kadar farklı olursa olsun, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle o kadar ortak yönümüz var ki… Değişim programı, hiçbir kitapta yazmayan bu gerçeği, yaşayarak keşfetmemi sağladı.”
Ali Beyhan, Maastricht Üniversitesi, Hollanda 2007

“Benim Japonya’ya gitmemde çok desteğini gördüğüm değerli Dekanımız Erdal Erel’in şu sözlerini hiç unutmam: “Elif arkanda gördüğün şu sınıfa bak. Buradan kaç kişi yaşamı boyunca Japonya’ya gitme fırsatı bulacak? Git ve yaşamına farklı bir deneyim ekle. “
Elif Uluğ, Hiroshima Üniversitesi, Japonya 2006

Detaylı bilgi için:

Değişim Programları Koordinatörü Değişim Programları Koordinatörü
Ceren Aydoğmuş
Tel: (+90) (312) 290 2856
e-posta: caydogmus@bilkent.edu.tr
Tolga Baycan
Tel: (+90) (312) 290 3353
e-posta: baycan@bilkent.edu.tr
Değişim Programları İdari Koordinatörü  
Buket Bıyıklı
Tel: (+90) (312) 290 1928
e-posta: buket.biyikli@bilkent.edu.tr