Dekanı olmaktan onur duyduğum fakültemizle ilgili bazı gerçekleri sizinle paylaşmayı arzu ediyorum.

İşletme Fakültemiz, gerek araştırma gerek eğitim açısından uluslararası alanda tanınmış yüksek standartlarıyla, ülkemizin en iyi İşletme okullarından birisidir. Kapsamlı Lisans Programının yanı sıra, Fakültemizde  dünya standartlarında MBA, Yönetici MBA Programı, Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunulmaktadır. Tüm programlarımız AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) kurumu tarafindan yapılan kapsamli ve titiz bir inceleme sonucu verilen akreditasyona sahiptir. Fakültemiz ayrıca yöneticiler için mesleki gelişim programları da sunarak toplumsal sürekli eğitim amacına hizmet etmektedir.

Bilkent Üniversitesi kapılarını 1986 yılında öğrencilerine açmış nispeten genç bir eğitim ve araştırma kurumudur. İlk öğrenci aldığımız dönemde İşletme Fakültemize 24 Lisans ve beş MBA öğrencisi kayıt yaptırmıştı. Güz 2016 itibari ile neredeyse 1000 Lisans öğrencimiz, 40’ı  aşkın Yüksek Lisans ve Doktora öğrencimiz ve yaklaşık yüz MBA ve Yönetici MBA öğrencimizin yanı sıra binlerce mezunumuz bulunmaktadır. Öğrenci sayımızın  ve akademik kadromuzun hızlı artışı ve programlarımızın yüksek kalitesi geleceğe dair yüksek beklentilerimizin göstergesidir.

İşletme Fakültemiz, uluslararası düzeyde tanınan, yüksek eğitim standartlarına sahip seçkin bir araştırma kurumu olmayı hedeflemektedir.  Bu doğrultuda, araştırmalarını  dünya çapında saygın uluslararası dergilerde yayınlayan öğretim üyelerine sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Fakülte üyelerimizin uzmanlığı, Finans, Üretim Yönetimi, Pazarlama, Karar Analizi ve Örgütsel Davranış, Strateji  gibi alanları kapsamaktadır, ancak bunlarla sınırlı değildir. Mevcut Yüksek Lisans ve Doktora Programlarımız İşletme Biliminin Finans, Pazarlama ve Karar Analizi / Üretim Yönetimi alt disiplinlerini kapsar. 1000’i aşkın mezunuyla MBA Programımız bölgemizin en saygın programlardan biridir. Fakültemiz, öğrencilerine uluslararası vizyon katmayı önemsemektedir ve onların  farklı ülkelerdeki öğrencilerle etkileşim içerisinde olmalarını teşvik etmek amacıyla  birçok ülke üniversiteleri ile kapsamlı değişim programları anlaşmaları yapmaktadır. Her yıl Lisans ve MBA öğrencilerimizin neredeyse üçte biri değişim programlarına katılarak dünyanın dört bir yanındaki en iyi İşletme Okullarını keşfedip eğitim görerek bu okullardan faydalanma imkânı yakalarlar.

Fakültemiz AACSB Uluslararası akreditasyonunu ilk Türk üniversitesi olarak 2006 yılında  almıştır. Bu akreditasyon fakültemizin fiziksel imkânlarının, araştırma ve eğitim düzeyinin uluslararası yüksek standartlarla uyumlu olduğunun bir göstergesidir. Dünya genelinde tüm İşletme okullarının sadece yüzde beşinde bulunan bu akreditasyonuna sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Yüksek kalite standartlarının sürdürülmesine verdiğimiz önem 2016 yılında yenilenen AACSB akreditasyonu ile de teyit edilmiştir.

Şunu ifade etmek isterim ki, öğrencilerimiz, velilerimiz, mezunlarımız tüm paydaşlarımızla İşletme Fakültemizi yeni seviyelere taşımak üzere aktif bir diyalog sürdürmeyi amaçlamakta ve arzu etmekteyim.

Bu doğrultuda vereceğiniz destekleriniz için  şimdiden teşekkür eder,  herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Profesör Ülkü Gürler
Dekan